Murata Electronics North America DFE252008C-2R2M=P2
DFE252008C-2R2M=P2 picture photo
Mfg. Part Number
DFE252008C-2R2M=P2
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 1.6A 180 MOHM
Datasheet Download
DFE252008C-2R2M=P2.pdf
Availability of DFE252008C-2R2M=P2
QUANTITY
DFE252008C-2R2M=P2 Order Process
Ship out your order
Specifications of DFE252008C-2R2M=P2
Internal Part NumberEIS-DFE252008C-2R2M=P2
FamilyFixed Inductors
SeriesDFE252008C
Material - CorePowdered Iron
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating1.6A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)180 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DFE252008C-2R2M=P2
Related LinksDFE252008, DFE252008C-2R2M=P2 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DFE252008C-2R2M=P2 Details Description
Related parts for DFE252008C-2R2M=P2
IC OPAMP GP 5.6MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1PF 100V 0805 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 9-36VIN 24V OUT datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP OFF/MAN/AUTO datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS datasheet.pdf