Diodes Incorporated DFLS120LQ-7
DFLS120LQ-7 picture photo
Mfg. Part Number
DFLS120LQ-7
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 20V 1A POWERDI123
Datasheet Download
DFLS120LQ-7.pdf
Availability of DFLS120LQ-7
QUANTITY
DFLS120LQ-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of DFLS120LQ-7
Internal Part NumberEIS-DFLS120LQ-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)20V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If360mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1mA @ 20V
Capacitance @ Vr, F75pF @ 10V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CasePOWERDI®123
Supplier Device PackagePowerDI™ 123
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DFLS120LQ-7
Related LinksDFLS1, DFLS120LQ-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
DFLS120LQ-7 Details Description
Related parts for DFLS120LQ-7
CONN BNC PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 3A 120V datasheet.pdf
FUSE 630MA 125V TELCM 18.8MM PCB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 4.42KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 100ppm 6pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf