Diodes Incorporated DFLS140-7
DFLS140-7 picture photo
Mfg. Part Number
DFLS140-7
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V POWERDI123
Datasheet Download
DFLS140-7.pdf
Availability of DFLS140-7
QUANTITY
DFLS140-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of DFLS140-7
Internal Part NumberEIS-DFLS140-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)1.1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If530mV @ 1.1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr20µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F28pF @ 10V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CasePOWERDI®123
Supplier Device PackagePowerDI™ 123
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DFLS140-7
Related LinksDFLS, DFLS140-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
DFLS140-7 Details Description
Related parts for DFLS140-7
IC REG LDO 2.4V 30MA TO92-3 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP PLAST RECT datasheet.pdf
LED 62-227B WARM WHT 3000K 4SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
T5009 SSTEEL 2NC+1NO STD ACT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf