Curtis Industries DG160-9EU
DG160-9EU picture photo
Mfg. Part Number
DG160-9EU
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 160W
Datasheet Download
DG160-9EU.pdf
Availability of DG160-9EU
QUANTITY
DG160-9EU Order Process
Ship out your order
Specifications of DG160-9EU
Internal Part NumberEIS-DG160-9EU
SeriesTri-Mag, DG160
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6.66A
Power (Watts)160W (240W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency91%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesPFC, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.42" H (127.0mm x 76.2mm x 36.1mm)
Minimum Load Required-
Approvals-
Power (Watts) - Max160W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DG160-9EU
Related LinksDG16, DG160-9EU Datasheet, Curtis Industries Distributor
DG160-9EU Details Description
Related parts for DG160-9EU
Z-PACK SHLD.UPPER A datasheet.pdf
JUMPER-H2730TR/C2016S/X 6" datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 44POS datasheet.pdf
CONN HEADER 16PS R/A SHORT LATCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2A 94 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 397 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 4UQFN datasheet.pdf
26500 2C 2#20 PIN PLUG datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf