Curtis Industries DG160-GEU
DG160-GEU picture photo
Mfg. Part Number
DG160-GEU
Brief Description
AC/DC CONVERTER 28V 160W
Datasheet Download
DG160-GEU.pdf
Availability of DG160-GEU
QUANTITY
DG160-GEU Order Process
Ship out your order
Specifications of DG160-GEU
Internal Part NumberEIS-DG160-GEU
SeriesTri-Mag, DG160
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)5.7A
Power (Watts)160W (240W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency91%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesPFC, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.42" H (127.0mm x 76.2mm x 36.1mm)
Minimum Load Required-
Approvals-
Power (Watts) - Max160W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DG160-GEU
Related LinksDG16, DG160-GEU Datasheet, Curtis Industries Distributor
DG160-GEU Details Description
Related parts for DG160-GEU
IDC CABLE - HSR34H/AE34M/HSR34H datasheet.pdf
FIXED IND 5.6MH 70MA 12.3 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 54.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 34POS GOLD datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 100GHZ APD XFP datasheet.pdf
MICRO 9C SKT 72" RBW JACKP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS datasheet.pdf