Curtis Industries DG160-JEU
DG160-JEU picture photo
Mfg. Part Number
DG160-JEU
Brief Description
AC/DC CONVERTER 36V 160W
Datasheet Download
DG160-JEU.pdf
Availability of DG160-JEU
QUANTITY
DG160-JEU Order Process
Ship out your order
Specifications of DG160-JEU
Internal Part NumberEIS-DG160-JEU
FamilyAC DC Converters
SeriesTri-Mag, DG160
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)4.45A
Power (Watts)160W (240W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency91%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesPFC, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.42" H (127.0mm x 76.2mm x 36.1mm)
Minimum Load Required-
Approvals-
Power (Watts) - Max160W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DG160-JEU
Related LinksDG16, DG160-JEU Datasheet, Curtis Industries Distributor
DG160-JEU Details Description
Related parts for DG160-JEU
FIXED IND 680NH 52.9A 0.6 MOHM datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.7W AB 28TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
KD POWER ENTRY MODUL 10A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 272MA 2.5 OHM SMD datasheet.pdf
CORD GRIP NPB M63 45 - 51MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 12A 1212-8 datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 0.100" SMT datasheet.pdf