Curtis Industries DG160M-GEU
DG160M-GEU picture photo
Mfg. Part Number
DG160M-GEU
Brief Description
AC/DC CONVERTER 28V 160W
Datasheet Download
DG160M-GEU.pdf
Availability of DG160M-GEU
QUANTITY
DG160M-GEU Order Process
Ship out your order
Specifications of DG160M-GEU
Internal Part NumberEIS-DG160M-GEU
FamilyAC DC Converters
SeriesDG160M
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10.66A
Power (Watts)160W (240W Forced Air)
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency90%
Operating Temperature-20°C ~ 65°C (With Derating)
FeaturesPFC, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.42" H (127.0mm x 76.2mm x 36.1mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max160W (240W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DG160M-GEU
Related LinksDG160, DG160M-GEU Datasheet, Curtis Industries Distributor
DG160M-GEU Details Description
Related parts for DG160M-GEU
CONN HEADER 13POS .100" SNGL R/A datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 2MM 20POS 15GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 420W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf
JUMPER CBL ASSY 2-HEADER 2LD 6" datasheet.pdf