Curtis Industries DG200-14EC
DG200-14EC picture photo
Mfg. Part Number
DG200-14EC
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 200W
Datasheet Download
DG200-14EC.pdf
Availability of DG200-14EC
QUANTITY
DG200-14EC Order Process
Ship out your order
Specifications of DG200-14EC
Internal Part NumberEIS-DG200-14EC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesTri-Mag, DG200
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)4.2A
Power (Watts)200W (300W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency91%
Operating Temperature-20°C ~ 65°C
FeaturesPFC, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.42" H (127.0mm x 76.2mm x 36.1mm)
Minimum Load Required-
Approvals-
Power (Watts) - Max200W (300W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DG200-14EC
Related LinksDG200, DG200-14EC Datasheet, Curtis Industries Distributor
DG200-14EC Details Description
Related parts for DG200-14EC
CAP CER 3900PF 500V NP0 1825 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 8-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 18-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
ELECT CONTROL PUSHBUTTON SWITCH datasheet.pdf
SS DC 2WIRE M8 12MM PW SHLD datasheet.pdf
DIE UNIT RECT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 680MA 378 MOHM datasheet.pdf