Curtis Industries DG200-7EU
DG200-7EU picture photo
Mfg. Part Number
DG200-7EU
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 200W
Datasheet Download
DG200-7EU.pdf
Availability of DG200-7EU
QUANTITY
DG200-7EU Order Process
Ship out your order
Specifications of DG200-7EU
Internal Part NumberEIS-DG200-7EU
SeriesTri-Mag, DG200
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)16.5A
Power (Watts)200W (300W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency91%
Operating Temperature-20°C ~ 65°C
FeaturesPFC, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.42" H (127.0mm x 76.2mm x 36.1mm)
Minimum Load Required-
Approvals-
Power (Watts) - Max198W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DG200-7EU
Related LinksDG20, DG200-7EU Datasheet, Curtis Industries Distributor
DG200-7EU Details Description
Related parts for DG200-7EU
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18DIP datasheet.pdf
IC TXRX RS232 460KBPS 10-UMAX datasheet.pdf
BOARD JM BADGE datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS R/A 36POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
SWITCH LIMIT WHEEL PLUNG SPDTX2 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FIBER OPTIC TXRX SFP LC datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.03UF RADIAL datasheet.pdf