Maxim Integrated DG200ADY
DG200ADY picture photo
Mfg. Part Number
DG200ADY
Manufacturer
Product Category
Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Brief Description
IC SWITCH DUAL SPST 14SOIC
Datasheet Download
DG200ADY.pdf
Availability of DG200ADY
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DG200ADY Order Process
Ship out your order
Specifications of DG200ADY
Internal Part NumberEIS-DG200ADY
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Series-
PackagingTube
FunctionSwitch
Circuit2 x SPST - NC
On-State Resistance70 Ohm
Voltage Supply SourceDual Supply
Voltage - Supply, Single/Dual (±)±4.5 V ~ 18 V
Current - Supply180µA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DG200ADY
Related LinksDG20, DG200ADY Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DG200ADY Details Description
Related parts for DG200ADY
IC OTP 4MBIT 120NS 40VSOP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 300MW TO92-3 datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL MOD 200V 80A datasheet.pdf
IC FIFO SS 1024X36 7-5NS 144BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 37 CKTS LGT 178 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
DC-DC 1W DUAL O/P SIP UNREG datasheet.pdf