Maxim Integrated DG201ACJ
DG201ACJ picture photo
Mfg. Part Number
DG201ACJ
Manufacturer
Product Category
Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Brief Description
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP
Datasheet Download
DG201ACJ.pdf
Availability of DG201ACJ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DG201ACJ Order Process
Ship out your order
Specifications of DG201ACJ
Internal Part NumberEIS-DG201ACJ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Series-
PackagingTube
FunctionSwitch
Circuit4 x SPST - NC
On-State Resistance200 Ohm
Voltage Supply SourceDual Supply
Voltage - Supply, Single/Dual (±)±4.5 V ~ 18 V
Current - Supply20µA
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case16-DIP (0.300", 7.62mm)