Maxim Integrated DG201ACSE+T
DG201ACSE+T picture photo
Mfg. Part Number
DG201ACSE+T
Manufacturer
Product Category
Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Brief Description
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC
Datasheet Download
DG201ACSE+T.pdf
Availability of DG201ACSE+T
QUANTITY
DG201ACSE+T Order Process
Ship out your order
Specifications of DG201ACSE+T
Internal Part NumberEIS-DG201ACSE+T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionSwitch
Circuit4 x SPST - NC
On-State Resistance200 Ohm
Voltage Supply SourceDual Supply
Voltage - Supply, Single/Dual (±)±4.5 V ~ 18 V
Current - Supply20µA
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DG201ACSE+T
Related LinksDG201, DG201ACSE+T Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DG201ACSE+T Details Description
Related parts for DG201ACSE+T
Crystal 18.4320MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 118.65VC SMA datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 24AWG .156 WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 422K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 15POS STR GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 0.100 T/H datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 75MHZ 8UFDFPN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 4AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf