Maxim Integrated DG201ADY+
DG201ADY+ picture photo
Mfg. Part Number
DG201ADY+
Manufacturer
Product Category
Interface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Brief Description
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC
Datasheet Download
DG201ADY+.pdf
Availability of DG201ADY+
QUANTITY
DG201ADY+ Order Process
Ship out your order
Specifications of DG201ADY+
Internal Part NumberEIS-DG201ADY+
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Series-
PackagingTube
FunctionSwitch
Circuit4 x SPST - NC
On-State Resistance200 Ohm
Voltage Supply SourceDual Supply
Voltage - Supply, Single/Dual (±)±4.5 V ~ 18 V
Current - Supply20µA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DG201ADY+
Related LinksDG20, DG201ADY+ Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DG201ADY+ Details Description
Related parts for DG201ADY+
SENSOR 500PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 165K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
60740-10 CUT OFF PLUNGER datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IGBT 650V 170A 750W TO247 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB FP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf