Curtis Industries DGK060-14
DGK060-14 picture photo
Mfg. Part Number
DGK060-14
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 60W
Datasheet Download
DGK060-14.pdf
Availability of DGK060-14
QUANTITY
DGK060-14 Order Process
Ship out your order
Specifications of DGK060-14
Internal Part NumberEIS-DGK060-14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesTri-Mag, DGK060
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts)60W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency85%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
FeaturesUniversal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.00" L x 2.00" W x 0.97" H (101.6mm x 50.8mm x 24.6mm)
Minimum Load Required-
Approvals-
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DGK060-14
Related LinksDGK0, DGK060-14 Datasheet, Curtis Industries Distributor
DGK060-14 Details Description
Related parts for DGK060-14
FIXED IND 100UH 40MA 4.5 OHM SMD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20QSOP datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf