IXYS Corporation DGS19-025CS
DGS19-025CS picture photo
Mfg. Part Number
DGS19-025CS
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 250V 31A TO252AA
Datasheet Download
DGS19-025CS.pdf
Availability of DGS19-025CS
QUANTITY
DGS19-025CS Order Process
Ship out your order
Specifications of DGS19-025CS
Internal Part NumberEIS-DGS19-025CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package75
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)250V
Current - Average Rectified (Io)31A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)26ns
Current - Reverse Leakage @ Vr400µA @ 250V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252AA
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DGS19-025CS
Related LinksDGS19, DGS19-025CS Datasheet, IXYS Corporation Distributor
DGS19-025CS Details Description
Related parts for DGS19-025CS
FIXED IND 47UH 1.77A 160 MOHM TH datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ADAPTER 324-BGA TO PGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 45X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf
IC SUPERVISOR QUAD SOT23-6 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 30MA MICROMLF datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf