IXYS Corporation DGS4-025A
DGS4-025A picture photo
Mfg. Part Number
DGS4-025A
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 250V 5.4A TO220AC
Datasheet Download
DGS4-025A.pdf
Availability of DGS4-025A
QUANTITY
DGS4-025A Order Process
Ship out your order
Specifications of DGS4-025A
Internal Part NumberEIS-DGS4-025A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)250V
Current - Average Rectified (Io)5.4A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.6V @ 2A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr700µA @ 250V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220AC
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DGS4-025A
Related LinksDGS4, DGS4-025A Datasheet, IXYS Corporation Distributor
DGS4-025A Details Description
Related parts for DGS4-025A
CAP TANT 22UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 60POS 2MM SMD datasheet.pdf
FUSE F/A NEOZED D01 2A 380V EURO datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3.5A 8DIP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN DSUB ADPTR FILTER 37POS datasheet.pdf