TE Connectivity DH1364-100M
DH1364-100M picture photo
Mfg. Part Number
DH1364-100M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 4.5A 40 MOHM SMD
Datasheet Download
DH1364-100M.pdf
Availability of DH1364-100M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DH1364-100M Order Process
Ship out your order
Specifications of DH1364-100M
Internal Part NumberEIS-DH1364-100M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDH1364, Coev
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating4.5A
Current - Saturation3.3A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)40 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.522" L x 0.392" W (13.26mm x 9.96mm)
Height - Seated (Max)0.250" (6.35mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DH1364-100M
Related LinksDH136, DH1364-100M Datasheet, TE Connectivity Distributor
DH1364-100M Details Description
Related parts for DH1364-100M
RES SMD 82.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 20% 1KVDC RAD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 22POS 2MM T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
TAPE POLY FOAM 1" X 5YD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CABLE 16POS datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf