TE Connectivity DH1364-470M
DH1364-470M picture photo
Mfg. Part Number
DH1364-470M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47UH 1.7A 280 MOHM SMD
Datasheet Download
DH1364-470M.pdf
Availability of DH1364-470M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DH1364-470M Order Process
Ship out your order
Specifications of DH1364-470M
Internal Part NumberEIS-DH1364-470M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDH1364, Coev
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating1.7A
Current - Saturation1.4A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)280 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.522" L x 0.392" W (13.26mm x 9.96mm)
Height - Seated (Max)0.250" (6.35mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DH1364-470M
Related LinksDH136, DH1364-470M Datasheet, TE Connectivity Distributor
DH1364-470M Details Description
Related parts for DH1364-470M
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
CAP TRIMMER 3.5-20PF 100V TH datasheet.pdf
CAP ALUM 27UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 75PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
09P MINI UMNL HDR ASSY VO AU datasheet.pdf
Connector Socket 11 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 2.5K OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf
CONN 95SIGNAL/38GROUND POS 2MM datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 50ppm 8pF 100 Ohm -40°C - 150°C AEC-Q200 Surface Mount 2-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf