TE Connectivity DH2280-150M
DH2280-150M picture photo
Mfg. Part Number
DH2280-150M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 4.4A 32 MOHM SMD
Datasheet Download
DH2280-150M.pdf
Availability of DH2280-150M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DH2280-150M Order Process
Ship out your order
Specifications of DH2280-150M
Internal Part NumberEIS-DH2280-150M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDH2280, Coev
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating4.4A
Current - Saturation8A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)32 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.880" L x 0.640" W (22.35mm x 16.26mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DH2280-150M
Related LinksDH228, DH2280-150M Datasheet, TE Connectivity Distributor
DH2280-150M Details Description
Related parts for DH2280-150M
SHEET METAL SCREW HEX #8 datasheet.pdf
CROSS FITTING 4WAY ORANGE 4X4" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN FFC VERT 27POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 15POS datasheet.pdf