Elna America DHL-5R5D104T
DHL-5R5D104T picture photo
Mfg. Part Number
DHL-5R5D104T
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 100MF -20% +80% 5.5V T/H
Datasheet Download
DHL-5R5D104T.pdf
Availability of DHL-5R5D104T
QUANTITY
DHL-5R5D104T Order Process
Ship out your order
Specifications of DHL-5R5D104T
Internal Part NumberEIS-DHL-5R5D104T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesDHL
PackagingBulk
Capacitance100mF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated5.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)40 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.531" Dia (13.50mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DHL-5R5D104T
Related LinksDHL-5R, DHL-5R5D104T Datasheet, Elna America Distributor
DHL-5R5D104T Details Description
Related parts for DHL-5R5D104T
OPTOISOLTR 2.5KV 2CH TRANS 8-DIP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 56TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 15POS MCP .110 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 20A SPST datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 653MA 450 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 11.6916K OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf