Murata Electronics North America DHR4E4C102K2FB
DHR4E4C102K2FB picture photo
Mfg. Part Number
DHR4E4C102K2FB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 15KV ZM RADIAL
Datasheet Download
DHR4E4C102K2FB.pdf
Availability of DHR4E4C102K2FB
QUANTITY
DHR4E4C102K2FB Order Process
Ship out your order
Specifications of DHR4E4C102K2FB
Internal Part NumberEIS-DHR4E4C102K2FB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesDHR
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated15000V (15kV)
Temperature CoefficientZM
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DHR4E4C102K2FB
Related LinksDHR4E4C, DHR4E4C102K2FB Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DHR4E4C102K2FB Details Description
Related parts for DHR4E4C102K2FB
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TFLEX 340FG,DC1 9" X 9" datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 8POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
381 TB WIR PRO 180 SOLID datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.384MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf