Delta Electronics DHS-B10670-04A
DHS-B10670-04A picture photo
Mfg. Part Number
DHS-B10670-04A
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK ASSY LGA2011 NARROW
Datasheet Download
DHS-B10670-04A.pdf
Availability of DHS-B10670-04A
QUANTITY
DHS-B10670-04A Order Process
Ship out your order
Specifications of DHS-B10670-04A
Internal Part NumberEIS-DHS-B10670-04A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package864
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
Series-
TypeBoard Level
Package CooledLGA
Attachment MethodBolt On
ShapeRectangular, Fins
Length4.173" (106.00mm)
Width2.756" (70.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.004" (25.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow-
Thermal Resistance @ Natural0.26°C/W
MaterialAluminum
Material Finish-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DHS-B10670-04A
Related LinksDHS-B10, DHS-B10670-04A Datasheet, Delta Electronics Distributor
DHS-B10670-04A Details Description
Related parts for DHS-B10670-04A
IC ENCORE XP MCU FLASH 1K 28SSOP datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN JACKSCREW #4-40 .450 LONG datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADR 60POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
SENSOR TRANS OPAQUE OPTOSCHMITT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
VARISTOR 354V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf