Murata Electronics North America DHSF44F182ZN2B
DHSF44F182ZN2B picture photo
Mfg. Part Number
DHSF44F182ZN2B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1800PF 30KV Z5U DISK
Datasheet Download
DHSF44F182ZN2B.pdf
Availability of DHSF44F182ZN2B
QUANTITY
DHSF44F182ZN2B Order Process
Ship out your order
Specifications of DHSF44F182ZN2B
Internal Part NumberEIS-DHSF44F182ZN2B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package90
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesDHS
PackagingBulk
Capacitance1800pF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated30000V (30kV)
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeRequires Holder
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseDisk, Metal Fitting - Threaded
Size / Dimension1.693" Dia (43.00mm)
Height - Seated (Max)1.398" (35.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DHSF44F182ZN2B
Related LinksDHSF44F, DHSF44F182ZN2B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DHSF44F182ZN2B Details Description
Related parts for DHSF44F182ZN2B
RES ARRAY 8 RES 39 OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 160QFP datasheet.pdf
HEADER OPEN CUP 3LVL .400 22POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 1.83A 118 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 250UH 9.1A 55 MOHM TH datasheet.pdf