Standex-Meder Electronics DIP12-2A72-21L
DIP12-2A72-21L picture photo
Mfg. Part Number
DIP12-2A72-21L
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY REED DPST 1A 12V
Datasheet Download
DIP12-2A72-21L.pdf
Availability of DIP12-2A72-21L
QUANTITY
DIP12-2A72-21L Order Process
Ship out your order
Specifications of DIP12-2A72-21L
Internal Part NumberEIS-DIP12-2A72-21L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Mapping
RF Reed Relays Presentation – Part 1
RF Reed Relays Presentation-Part 2
Standard Package25
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesDIP
PackagingTube
Relay TypeReed
Coil TypeNon Latching
Coil Current24mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)1A
Switching Voltage200VAC, 200VDC - Max
Turn On Voltage (Max)8.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.8 VDC
Operate Time0.5ms
Release Time0.1ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact Material-
Coil Power290 mW
Coil Resistance500 Ohms
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DIP12-2A72-21L
Related LinksDIP12-2, DIP12-2A72-21L Datasheet, Standex-Meder Electronics Distributor
DIP12-2A72-21L Details Description
Related parts for DIP12-2A72-21L
CONN EDGECARD 112POS .050 EXTEND datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 2CH OPN COL 20LCCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
IC FET DVR 1CH SYNC BUCK 8SOP datasheet.pdf
RELAY OPTO SPST-NO 1.6A 4SOP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
Connector Header 10 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
EMITTER UV 365NM FLAT LENS datasheet.pdf
OSC MEMS 148.5000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf