Standex-Meder Electronics DIP12-2A72-21L
DIP12-2A72-21L picture photo
Mfg. Part Number
DIP12-2A72-21L
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY REED DPST 1A 12V
Datasheet Download
DIP12-2A72-21L.pdf
Availability of DIP12-2A72-21L
QUANTITY
DIP12-2A72-21L Order Process
Ship out your order
Specifications of DIP12-2A72-21L
Internal Part NumberEIS-DIP12-2A72-21L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Mapping
RF Reed Relays Presentation – Part 1
RF Reed Relays Presentation-Part 2
Standard Package25
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesDIP
PackagingTube
Relay TypeReed
Coil TypeNon Latching
Coil Current24mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)1A
Switching Voltage200VAC, 200VDC - Max
Turn On Voltage (Max)8.4 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.8 VDC
Operate Time0.5ms
Release Time0.1ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact Material-
Coil Power290 mW
Coil Resistance500 Ohms
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DIP12-2A72-21L
Related LinksDIP12-2, DIP12-2A72-21L Datasheet, Standex-Meder Electronics Distributor
DIP12-2A72-21L Details Description
Related parts for DIP12-2A72-21L
RES SMD 68K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 408VWM 658VC DO214AB datasheet.pdf
Crystal 22.1184MHz 10ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 30 OHM 0804 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf