TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E11-5SN
DJT10E11-5SN picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E11-5SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DJT10E11-5SN.pdf
Availability of DJT10E11-5SN
QUANTITY
DJT10E11-5SN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E11-5SN
Internal Part NumberEIS-DJT10E11-5SN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert11-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E11-5SN
Related LinksDJT10E, DJT10E11-5SN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E11-5SN Details Description
Related parts for DJT10E11-5SN
Connector Receptacle 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
GRABBER CLIP BLACK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 38A IPAK datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CAP CER 10PF 7.5KV AXIAL datasheet.pdf