TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E11-98HN-LC
DJT10E11-98HN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E11-98HN-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN
Datasheet Download
DJT10E11-98HN-LC.pdf
Availability of DJT10E11-98HN-LC
QUANTITY
DJT10E11-98HN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E11-98HN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10E11-98HN-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert11-98
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E11-98HN-LC
Related LinksDJT10E11, DJT10E11-98HN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E11-98HN-LC Details Description
Related parts for DJT10E11-98HN-LC
RES 510K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE 4PDT 2A 6V datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS SKT datasheet.pdf
RES 149K OHM 1W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 5A 24 MOHM TH datasheet.pdf