TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E13-98JN
DJT10E13-98JN picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E13-98JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DJT10E13-98JN.pdf
Availability of DJT10E13-98JN
QUANTITY
DJT10E13-98JN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E13-98JN
Internal Part NumberEIS-DJT10E13-98JN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert13-98
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E13-98JN
Related LinksDJT10E, DJT10E13-98JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E13-98JN Details Description
Related parts for DJT10E13-98JN
STRAIN RELIEF 64 POS datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 20W datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1VA THRU HOLE datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 680PF 4KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHILLIPS #3 11.0" datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 8COL WK datasheet.pdf
OSC XO 12.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf