TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E13-98PN
DJT10E13-98PN picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E13-98PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DJT10E13-98PN.pdf
Availability of DJT10E13-98PN
QUANTITY
DJT10E13-98PN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E13-98PN
Internal Part NumberEIS-DJT10E13-98PN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert13-98
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E13-98PN
Related LinksDJT10E, DJT10E13-98PN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E13-98PN Details Description
Related parts for DJT10E13-98PN
FIXED IND 47UH 720MA 370 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 29POS datasheet.pdf
IC PLL CLOCK MULTIPLIER 8-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 80A D2PAK datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 10.5A 13.7 MOHM datasheet.pdf
RES 14.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 217K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 1.25MM TIN datasheet.pdf
RES 4 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 8POS datasheet.pdf