TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E15-35SC
DJT10E15-35SC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E15-35SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 37POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DJT10E15-35SC.pdf
Availability of DJT10E15-35SC
QUANTITY
DJT10E15-35SC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E15-35SC
Internal Part NumberEIS-DJT10E15-35SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E15-35SC
Related LinksDJT10E, DJT10E15-35SC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E15-35SC Details Description
Related parts for DJT10E15-35SC
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FINISHING WHEEL 12X3X5" 5A CRS datasheet.pdf
IC FRAM 64KBIT 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT10A datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 25A datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 1.6KV RAD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 70V 3.8A DPAK datasheet.pdf