TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E15-5JN
DJT10E15-5JN picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E15-5JN
Brief Description
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DJT10E15-5JN.pdf
Availability of DJT10E15-5JN
QUANTITY
DJT10E15-5JN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E15-5JN
Internal Part NumberEIS-DJT10E15-5JN
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert15-5
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E15-5JN
Related LinksDJT10E, DJT10E15-5JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E15-5JN Details Description
Related parts for DJT10E15-5JN
IC RESET MONITOR 4.00V SOT23B-3 datasheet.pdf
IC DAC QUAD +3V 12BIT 20-DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 4A IPAK datasheet.pdf
LED BASED T3 1/4 GRN 14V POL datasheet.pdf
RES SMD 1.54K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
High Speed, +5 V, 0.1 uF CMOS RS-232 Driver/Receivers IC datasheet.pdf