TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E15-97JA-LC
DJT10E15-97JA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E15-97JA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT
Datasheet Download
DJT10E15-97JA-LC.pdf
Availability of DJT10E15-97JA-LC
QUANTITY
DJT10E15-97JA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E15-97JA-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10E15-97JA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert15-97
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E15-97JA-LC
Related LinksDJT10E15, DJT10E15-97JA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E15-97JA-LC Details Description
Related parts for DJT10E15-97JA-LC
RES SMD 169 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 135MA 9.9 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 630V X7R 2220 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 12.7KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
UMK 250 FUSE WITH HOLDER 4A F datasheet.pdf