TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E17-6AB
DJT10E17-6AB picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E17-6AB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN
Datasheet Download
DJT10E17-6AB.pdf
Availability of DJT10E17-6AB
QUANTITY
DJT10E17-6AB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E17-6AB
Internal Part NumberEIS-DJT10E17-6AB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert17-6
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E17-6AB
Related LinksDJT10E, DJT10E17-6AB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E17-6AB Details Description
Related parts for DJT10E17-6AB
RES SMD 383 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 31X31X14.5MM W/OUT TIM datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES 7 OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 13 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 470K OHM 4SIP datasheet.pdf