TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E17-6SN
DJT10E17-6SN picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E17-6SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DJT10E17-6SN.pdf
Availability of DJT10E17-6SN
QUANTITY
DJT10E17-6SN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E17-6SN
Internal Part NumberEIS-DJT10E17-6SN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert17-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E17-6SN
Related LinksDJT10E, DJT10E17-6SN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E17-6SN Details Description
Related parts for DJT10E17-6SN
CAP FILM 5600PF 5% 50VDC 1206 datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM34T/MC34G/MDM34T datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 10A 24V datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V 10% BX 1825 datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES GLSSIDE ROTARY datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT PIN CRMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP 1200 UF 20% 16 V datasheet.pdf