TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E17-8JB
DJT10E17-8JB picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E17-8JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DJT10E17-8JB.pdf
Availability of DJT10E17-8JB
QUANTITY
DJT10E17-8JB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E17-8JB
Internal Part NumberEIS-DJT10E17-8JB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert17-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E17-8JB
Related LinksDJT10E, DJT10E17-8JB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E17-8JB Details Description
Related parts for DJT10E17-8JB
IC DIFF DRVR/RCVR PRS 14SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
POT JOYSTICK 150K OHM W/SWITCH datasheet.pdf
IC CLOCK GEN LVTTL 132MHZ 28QSOP datasheet.pdf
SWITCH SPST-NO LFT W/BOSS 30V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 6A 24V datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 23MM RADIAL datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
OSC XO 10.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf