TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E19-11BC
DJT10E19-11BC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E19-11BC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT
Datasheet Download
DJT10E19-11BC.pdf
Availability of DJT10E19-11BC
QUANTITY
DJT10E19-11BC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E19-11BC
Internal Part NumberEIS-DJT10E19-11BC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E19-11BC
Related LinksDJT10E, DJT10E19-11BC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E19-11BC Details Description
Related parts for DJT10E19-11BC
RES SMD 30.9K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 30A I2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 22POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf