TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E19-11JA
DJT10E19-11JA picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E19-11JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DJT10E19-11JA.pdf
Availability of DJT10E19-11JA
QUANTITY
DJT10E19-11JA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E19-11JA
Internal Part NumberEIS-DJT10E19-11JA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E19-11JA
Related LinksDJT10E, DJT10E19-11JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E19-11JA Details Description
Related parts for DJT10E19-11JA
SWITCH ROCKER DPDT 20A 12V datasheet.pdf
TXRX ESD RS-485/422 5V 8-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC 100W 100V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS SKT datasheet.pdf
RES 1M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
INSERT EGG.3B.326. FOR 26LV datasheet.pdf
RES SMD 5.5 OHM 1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS T/H GOLD datasheet.pdf