TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E19-32PN
DJT10E19-32PN picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E19-32PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DJT10E19-32PN.pdf
Availability of DJT10E19-32PN
QUANTITY
DJT10E19-32PN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E19-32PN
Internal Part NumberEIS-DJT10E19-32PN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E19-32PN
Related LinksDJT10E, DJT10E19-32PN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E19-32PN Details Description
Related parts for DJT10E19-32PN
RES ARRAY 15 RES 120 OHM 16SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 3SKT SLD CUP datasheet.pdf
CAP CER 8.5PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
FUSE AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf