TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E21-11HB-LC
DJT10E21-11HB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E21-11HB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN
Datasheet Download
DJT10E21-11HB-LC.pdf
Availability of DJT10E21-11HB-LC
QUANTITY
DJT10E21-11HB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E21-11HB-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10E21-11HB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E21-11HB-LC
Related LinksDJT10E21, DJT10E21-11HB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E21-11HB-LC Details Description
Related parts for DJT10E21-11HB-LC
RES SMD 60.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
BCM BUS CONVERTER 3V 210W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
RES 8.98K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
AM VS RA HDR COVER datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 44POS datasheet.pdf