TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E21-11HC
DJT10E21-11HC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E21-11HC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DJT10E21-11HC.pdf
Availability of DJT10E21-11HC
QUANTITY
DJT10E21-11HC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E21-11HC
Internal Part NumberEIS-DJT10E21-11HC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E21-11HC
Related LinksDJT10E, DJT10E21-11HC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E21-11HC Details Description
Related parts for DJT10E21-11HC
CONN EDGECARD 56POS .156 WW datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
LED SNAP-IN PANEL 5MM 12V GREEN datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS PNL MNT W/SKTS datasheet.pdf