TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E21-11JN
DJT10E21-11JN picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E21-11JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DJT10E21-11JN.pdf
Availability of DJT10E21-11JN
QUANTITY
DJT10E21-11JN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E21-11JN
Internal Part NumberEIS-DJT10E21-11JN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E21-11JN
Related LinksDJT10E, DJT10E21-11JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E21-11JN Details Description
Related parts for DJT10E21-11JN
VARISTOR 184V 6.5KA DISC 24MM datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 150V 0606 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
IC CLOCK DRIVER LO JITTER 8-SOIC datasheet.pdf
GUARD CLEAR POLY W/BOTTOM COVER datasheet.pdf
RES SMD 13.3 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf