TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E21-11PA
DJT10E21-11PA picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E21-11PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DJT10E21-11PA.pdf
Availability of DJT10E21-11PA
QUANTITY
DJT10E21-11PA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E21-11PA
Internal Part NumberEIS-DJT10E21-11PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E21-11PA
Related LinksDJT10E, DJT10E21-11PA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E21-11PA Details Description
Related parts for DJT10E21-11PA
IC 8-BIT ADDRESSABLE LATCH20-DIP datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 150MA DP 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 96POS R/A GOLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 500V 8A TO263AB datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf