TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E21-11PN-LC
DJT10E21-11PN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E21-11PN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN
Datasheet Download
DJT10E21-11PN-LC.pdf
Availability of DJT10E21-11PN-LC
QUANTITY
DJT10E21-11PN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E21-11PN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10E21-11PN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E21-11PN-LC
Related LinksDJT10E21, DJT10E21-11PN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E21-11PN-LC Details Description
Related parts for DJT10E21-11PN-LC
RES CHAS MNT 3.5 OHM 10% 746W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
IO NICU CF V0 datasheet.pdf
SOP-8 SSR 1 FORM A datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 70POS WIRE W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf