TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E21-16AN
DJT10E21-16AN picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E21-16AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN
Datasheet Download
DJT10E21-16AN.pdf
Availability of DJT10E21-16AN
QUANTITY
DJT10E21-16AN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E21-16AN
Internal Part NumberEIS-DJT10E21-16AN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E21-16AN
Related LinksDJT10E, DJT10E21-16AN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E21-16AN Details Description
Related parts for DJT10E21-16AN
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 75PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
SPACER TPA SIDE'S datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 35K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
ALUMINUM SPLICE TIN PLATED datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS BOX MNT SKT datasheet.pdf