TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E21-16SC
DJT10E21-16SC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E21-16SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DJT10E21-16SC.pdf
Availability of DJT10E21-16SC
QUANTITY
DJT10E21-16SC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E21-16SC
Internal Part NumberEIS-DJT10E21-16SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E21-16SC
Related LinksDJT10E, DJT10E21-16SC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E21-16SC Details Description
Related parts for DJT10E21-16SC
JUMPER-H1501TR/A3048Y/X 5" datasheet.pdf
WASHER FLAT #10-#12 NYLON datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 80A D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC SERDES 18BIT 49-UARRAY datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5MM datasheet.pdf
LEFT SIDE GUARD datasheet.pdf
RES 5.97K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 80POS DR LOW P datasheet.pdf