TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E21-35HA
DJT10E21-35HA picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E21-35HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 79POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DJT10E21-35HA.pdf
Availability of DJT10E21-35HA
QUANTITY
DJT10E21-35HA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E21-35HA
Internal Part NumberEIS-DJT10E21-35HA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions79
Shell Size - Insert21-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E21-35HA
Related LinksDJT10E, DJT10E21-35HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E21-35HA Details Description
Related parts for DJT10E21-35HA
OPTOCOUPLER DARL 2CHAN 8SOIC datasheet.pdf
EVALUATION PLATFORM HI5714 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 10V 10% 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 120VC SMA datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf