TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E21-41AA
DJT10E21-41AA picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E21-41AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN
Datasheet Download
DJT10E21-41AA.pdf
Availability of DJT10E21-41AA
QUANTITY
DJT10E21-41AA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E21-41AA
Internal Part NumberEIS-DJT10E21-41AA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E21-41AA
Related LinksDJT10E, DJT10E21-41AA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E21-41AA Details Description
Related parts for DJT10E21-41AA
RES SMD 0.68 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SIG-DEL 1CH 16TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .203M 18POS datasheet.pdf
RES 3.01 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 6COND 0.050 BLACK 300' datasheet.pdf
RES SMD 2.4M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 74.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
PILOT LIGHT 12MM SQ YELLOW LED datasheet.pdf