TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E21-41HB-LC
DJT10E21-41HB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E21-41HB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN
Datasheet Download
DJT10E21-41HB-LC.pdf
Availability of DJT10E21-41HB-LC
QUANTITY
DJT10E21-41HB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E21-41HB-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10E21-41HB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E21-41HB-LC
Related LinksDJT10E21, DJT10E21-41HB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E21-41HB-LC Details Description
Related parts for DJT10E21-41HB-LC
TOOL CRIMP 10-12AWG MINI FIT SR datasheet.pdf
CAP CER 180PF 1.5KV NP0 3640 datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
RESISTOR 3.3K OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 150V 0606 datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT PINS datasheet.pdf
OSC XO 32.768MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.0 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
RELAY SSR 50A 660VAC AC OUT PNL datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 1.25W DO204AL datasheet.pdf
CAP FILM 0.0047 UF 5 % 1600 VDC datasheet.pdf