TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E21-41HB
DJT10E21-41HB picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E21-41HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DJT10E21-41HB.pdf
Availability of DJT10E21-41HB
QUANTITY
DJT10E21-41HB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E21-41HB
Internal Part NumberEIS-DJT10E21-41HB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E21-41HB
Related LinksDJT10E, DJT10E21-41HB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E21-41HB Details Description
Related parts for DJT10E21-41HB
IC OPAMP INSTR 150KHZ 16DIP datasheet.pdf
IC DEMUX UHS 1:2 NONINV 6-MCRPAK datasheet.pdf
FERRITE CHIP 600 OHM 200MA 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 812 I/O 1148FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 65POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
SUB-MIN SKT/CARRIER datasheet.pdf
CONN HDR 80POS 1.27MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT datasheet.pdf