TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E21-41JA-LC
DJT10E21-41JA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E21-41JA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT
Datasheet Download
DJT10E21-41JA-LC.pdf
Availability of DJT10E21-41JA-LC
QUANTITY
DJT10E21-41JA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E21-41JA-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10E21-41JA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E21-41JA-LC
Related LinksDJT10E21, DJT10E21-41JA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E21-41JA-LC Details Description
Related parts for DJT10E21-41JA-LC
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES MO 3W 47K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 170.1VC SMD datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND RED datasheet.pdf
GDT 150V 20% 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf